بین المللفرهنگ و هنرگفتگو

رئیس سازمان حج و زیارت با وزیر حج عربستان دیدار و گفت گو کرد

رئیس سازمان حج و زیارت در راستای تکمیل هماهنگی های موجود در آستانه ایام تشریق با وزیر حج و عمره عربستان دیدار و گفت و گو کرد.

«علی رضا رشیدیان» در دیدار با «محمد صالح بن طاهر بنتن» با اشاره به همکاری خوبی که در بحث صدور ویزای زائران ایرانی صورت گرفت، گفت: هم اکنون کار صدور ویزا به صورت الکترونیکی تقریبا به انجام رسیده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی بیان کرد: با تغییر رئیس موسسه مطوفین زائران ایرانی و قرار گرفتن رئیس جدید در صدر این مجموعه در حوزه خدمات این موسسه به زائران ایرانی بویژه در مشعر عرفات تحولات مثبتی رخ داده که امید است روند رو بهبود همچنان هم ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه تلاش های وزارت حج برای ایجاد تغییرات در مؤسسه و ارتقای انگیزه و شکوفایی مدیریتی برای ارائه خدمات برتر که امروزه شاهد آن هستیم قابل تقدیر است، افزود: با حضور رئیس جدید رفع اشکالات و کاستی های قبل در دستور کار قرار گرفت و بخش عمده آنها تاکنون مرتفع شده است، چنانکه اجرای زیرگذر در منطقه منا و مسیر ترددی زائران به جمرات از جمله این اقدامات بود و در حوزه چادرهای نصب شده در عرفات هم اصلاحات خوبی صورت گرفت.

وی عنوان کرد: اما در موضوع حویل نقشه محل چادرهای عرفات تعدادی سهمیه اضافی اخیرا در نظر گرفته شده لیکن در مورد منا سهمیه مازاد را تخصیص نداده اند که لازم است در این قضیه تجدید نظرشود.

رشیدیان ادامه داد: برآوردها نشان می دهد خدمات در صحرای عرفات و منا بویژه با تجهیز چادرها به سیستم های سرمایشی مناسب، نسبت به سال قبل بهبود و ارتقا مناسبی داشته است.

به گفته وی، امسال تحویل چادرها هم به جمهوری اسلامی و مجموعه ها و کاروانها نسبت به سال قبل زودتر انجام شد وپیش بینی می شود خدمات نسبت به پارسال از رشد کمی و کیفی خوبی برخوردار باشد.

رشیدیان در ادامه خواستار اقدام موثری از سوی وزیر حج عربستان نسبت به پیگیری حقوقی حادثه شهدای مسجدالحرام و منا و پرداخت خسارت آنان شد وگفت: این موضوع تبدیل به یک موضوع فرسایشی شده و علی رغم وعده های داده شده از نتیجه خبری نیست.

وی افزود: از سویی نمایندگی شما در سازمان ملل در این مورد تغافل و تعلل می ورزد که نیاز به پیگیری جدی تر از سوی این وزارتخانه دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع حج عمره گفت: برای این منظور از جمله شروط ما حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران و عمره گذاران ایرانی است.

وی عنوان کرد: مقدمه این امر راه اندازی کنسولگری و یا ایجاد دفتر حافظ منافع ایرانیان در عربستان است.

رشیدیان همچنین در ادامه با بیان اینکه در بحث حج تمتع نیز هم اکنون کار انتقال زائران به عربستان توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی در دست انجام است، گفت: عملیات انتقال زائران تقریبا به روزهای پایانی خود رسیده و طی چند روز آینده به پایان می رسد.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از افزایش بیش از اندازه زمان اقامت زائران بعد از انجام مناسک، نیازمندیم که چند هواپیمای دیگر که در لیزینگ هواپیمایی جمهوری اسلامی است به مجموعه خدمات دهی کنونی برای بازگشت زائران به ایران بپیوندد.

رشیدیان همچنین نسبت به بروز برخی ناهماهنگی ها در مباحث فرودگاهی و گمرکی هم گلایه کرد.

تسهیلات ویژه ای برای حجاج ایرانی اعمال شده است 

وزیر حج عربستان هم ضمن ابراز خرسندی از این دیدار با اشاره به اقدامات جدید وزارت حج و ابتکارات تمامی دستگاههای ذیربط این مجموعه گفت: تمامی این اقدامات در راستای ایجاد فضای بهتر و امکانات بیشتر توأم با آرامش و طمأنینه برای حجاج کشورها از مبدأ ورودی گرفته تا مکه و مدینه و مشاعر مقدس انجام می شود.

«محمد صالح بن طاهر بنتن» افزود: با توجه به شرایط خاص دو کشور بویژه در بخش صدور روادید سعی شد تسهیلات ویژه ای برای حجاج ایرانی درخصوص فرایند انجام این کار فراهم آید که این شرایط استثنایی فقط در مورد ایران اعمال شده است.

وی در خصوص نظارت های وزارت حج در مبادی ورودی جده و مدینه جهت حصول اطمینان از برخورد شایسته و مناسب با حجاج و بویژه حاجیان ایران هم گفت: در بازدیدها و سرکشی ها نسبت به رفتار مناسب و در خور شأن زائران ایرانی تأکید کرده ام.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص کمبود فضای منا هم افزود: فضای منا بسیار محدود است و برای ایجاد ظرفیت های اضافی نمی توانیم زمین اختصاص بدهیم، اما امیدواریم در آینده تسهیلات بیشتری در مشعر و منا فراهم کنیم.

وزیر حج و عمره عربستان عنوان کرد: در حوزه مشعر و منا و فعالیت موسسه مطوفین تلاش می شود وضعیت بهبود یابد ضمن اینکه این خدمات منتهی به ارتقای سطح رفاه و آرامش حجاج، کار فوری و یک روزه نیست بلکه حاصل تلاش و برنامه ریزی و پی گیری مداوم و جلسات متعدد و صرف هزینه و انرژی فراوان است.

وی در بحث برقراری دوباره عمره با محوریت حفظ عزت، کرامت وامنیت زائران ایرانی هم ضمن استقبال از این موضوع گفت: موضوع معرفی نیروهای کنسولی در قالب حافظ منافه سوئیس را ارائه دهید تا شخصا پیگیری کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا