جامعه

انجام لایروبی سد انحرافی مهاباد بعد از نیم قرن!

مدیر منابع آب شهرستان مهاباد از عملیات لایروبی و لجن‌برداری سد انحرافی یوسفکند مهاباد در سالجاری و بعد از گذشت بیش از ۵۰ سال خبر داد.
رضا جهین این اقدام را یکی از بزرگترین طرحهای در حال اجرای شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی در جهت جلوگیری از هدر رفت آب دانست و اظهار کرد: با این اقدام برخورداری کامل کشاورزان منطقه از آب میسر خواهد شد

او ادامه داد: عدم لایروبی این رودخانه طی ۵۰ سال گذشته، بهره‌برداری و تخلیه سیستم پسماند انسانی طی سنوات قبل و انباشت حجم بسیار زیاد در رسوبات موجب تقلیل حجم مفید مخزن دریاچه به یک چهارم شد.

جهین با اشاره به اینکه ارتفاع بالای نی‌زار و ریشه‌دوانی خزه در سطح مخزن دریاچه کارایی مخزن را به عنوان بند انحرافی مختل کرده بود، گفت: در موقع رهاسازی آب سد مهاباد موجب ورود و تجمع بسیار بالای خزه و رسوبات جلوی دریچه آبگیری کانالهای اصلی آبیاری شد و پاکسازی آن توسط نیروی انسانی غیرممکن می شد.

مدیر منابع آب مهاباد اضافه کرد: این امر باعث تلفات آب و مختل‌شدن تاسیسات ایستگاههای پمپاژ و حتی در سالهای اخیر باعث آب‌گرفتگی و وارد آمدن خسارات به اراضی زراعی و منازل مسکونی واقع در بالا دست سد مذکور شده است.

جهین در ادامه گفت: با اجرای این عملیات ضمن جلوگیری از هدر رفت آب و احیا و زنده کردن حیات سد، باعث یکسان برخوردار شدن تمامی اراضی کشاورزان تحت پوشش شبکه آبیاری دشت مهاباد می‌شود.

به گزارش کردپرس، بنا بر اعلام شرکت آب منطقه ای استان آذربایجان غربی؛ سد انحرافی مهاباد در سال ۱۳۴۶ در کنار روستای یوسفکند و ۵ کیلومتری شهر و با هدف تنظیم آب خروجی از سد مهاباد که از طریق رودخانه مهاباد به محل سد انحرافی منتقل می‌شود، با خاکریز و سریز بتنی احداث شده است.

ارتفاع سد ٧.٥ متر و حجم کل مخزن سد ١.١٩٣ میلیون متر مکعب است که در جهت آبیاری حدود ۱۲ هزار هکتار از اراضی پایین دست سد مهاباد و از طریق دو ساحل راست و چپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید