جامعهخبرهای سیاسی

اعتراض حق مردم است/ برخی نمایندگان بیانیه جنجالی را نخوانده امضا کردند/ تندروهای مجلس دنبال فشار بر رئیس هستند

وظیفه داریم صدای معترضان را بشنویم. معترضین براساس قانون اساسی باید بیایند حرفشان را بزنند و مطلب شان را بگویند.
سید غنی نظری نماینده مجلس در گفت وگو با خبرنگار عصر ایران در مورد بیانیه جنجالی نمایندگان درباره حوادث اخیر گفت: در مورد بیانیه نمایندگان که اخیرا منتشر شده ان‌قولت های زیادی است. برخی افراد می گویند ما متن را نخواندیم و امضا کردیم و برخی می گویند متن تغییر پیدا کرده است که این وامصیبتا است. یعنی در مجلس نماینده ای از اعتماد همکارانش سواستفاده می کند که خیلی بد است. برخی هم شفاف می گویند ما امضا نکردیم.

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: من خودم این بیانیه را امضا نکردم چون معتقدم اعتراض حق مردم است و اگر اغتشاش و تخریب اموال عمومی باشد قوه قضاییه براساس قوانین مصرح وظایفش را انجام می دهد.

وی تاکید کرد: این بیانیه دو سه ایراد اساسی دارد. اولین ایرادش این است که دخالت در کار قاضی است. براساس قانون اساسی قاضی مستقل است حتی نمی توان قاضی را تغییر مکان داد به دلیل اینکه به حرف فلانی گوش نکرد. قاضی مستقل است منابع حقوقی کافی برای برخورد با هرگونه آشوب و اغتشاش وجود دارد و اعتراض حق مردم است صدور چنین بیانیه های به نحوی اعتراضات را از حالت اعتراضی به طرف اغتشاش و ایجاد تقابل می برد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در حاکمیت وظیفه داریم صدای معترضان را بشنویم. معترضین براساس قانون اساسی باید بیایند حرفشان را بزنند و مطلب شان را بگویند و قطعا همه اغتشاش و تخریب و آتش سوزی اموال عمومی و کشتن افراد را رد می کنند.

وی تاکید کرد: اگر با تک‌ تک نمایندگان صحبت کنید به جز تعداد انگشت شماری این موضوعات را قبول ندارند. قوه قضاییه وظیفه خودش را می داند و به این وظیفه عمل می کند. تعیین تکلیف یک قوه بر قوه دیگر خلاف اصل تفکیک قوا است. عده ای تندرو به دنبال این اتفاقات در مجلس هستند. این تندروها جز آسیب به مجلس و کشور کاری را پیش نمی برند. اینها در همه ادوار مجلس بوده اند هنوز هم هستند و به جای پیگیری منافع عمومی و ملی به دنبال پیگیری منافع گروهی اند.

او توضیح داد:‌ الان در مجلس نمایندگانی داریم که حتی یک بار درباره حوزه انتخابیه شان صحبت نکرده اند اما تقی به توقی می خورد اظهار نظر سیاسی می کنند. جالب است که این افراد تقویت هم می شوند. اگر برنامه های صداوسیما را ببینید بیشتر از اینها در مجلس استفاده می کنند. اینها را بیشتر بولد می کنند و پوشش می دهند.

وی ادامه داد: تندروها باید توسط رئیس و هیات رئیسه مجلس مدیریت شوند. البته اینها از رئیس مجلس هم عبور کردند. اینها بیشتر با این کارهایشان دنبال فشار بر رئیس مجلس هستند چون رئیس مجلس را هم مطلوب خودشان نمی دانند. گاهی تخریب هایی که علیه مجلس و رئیس مجلس صورت می گیرد توسط همین افراد است و تعدادشان نیز سه چهار نفر بیشتر نیست.

نظری افزود: حفظ امنیت و وحدت ملی وظیفه ماست. ‍‍‍‍پیگیری مباحث گروهی و فردی وظیفه نماینده نیست. ما نباید به دنبال منافع جنبی باشیم.

وی گفت: همه نمایندگان ممکن است برای موردی نامه ای را به امضا سایر نمایندگان برسانند. عده ای از نمایندگان گاهی نامه ها را به واسطه اعتمادی که بهم دارند نمی خوانند. اینکه عده ای بعد از امضا متن بیانیه را تغییر می دهند خلاف اخلاق است. باید با اینها برخورد شود. تعجب می کنم دوستان پنج شش نفر تذکر دادند که ما متن را نخواندیم. باید این افراد شکایت خود را به هیات رئیسه بدهند. هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اگر این موضوع باشد باید به آنهایی که جعل امضا کردند و استفاده از سند مجعول کردند برخورد کند که البته این اقدام را هم ندیدیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: نماینده ای را می بینیم می گوید من مخالفم و امضا نکردم. خوب اگر امضا نکردی به هیات رییسه شکایت کنید که در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود.

وی خاطر نشان کرد: شفافیت قوای سه گانه را ما در مجلس تصویب کردیم. باید مردم از هر اقدام ما مطلع باشند مردم منتظر حرکات و سکنات ما هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا