لباس زنان کُرد نمادی از فرهنگ و هویت و الگوی یک حجاب برتر

  • بهمن کریمی   
  • لباس زنان کُرد علاوه بر زیبایی آن به دلیل تنوع رنگ، نمادی از فرهنگ و هویت مردمان ایران زمین و الگویی برای یک حجاب برتر است، لباسی که در آن تمام بدن پوشیده و کاملا منطبق با فرهنگ دینی و ملی ما است.

لباس زنان کُرد در طول تاریخ یکی از الگوهای حجاب برتر در میان اقوام و قومیت های مختلف دنیا بوده و با گذشت هزاران سال این لباس حجاب خود را از دست نداده و این نشان دهنده میزان پایبندی مردمان کُرد به حجاب و پوشیدگی در میان زنانشان بوده است.
اگرچه امروز شاهد مدل های مختلف با رنگ های گوناگون از این لباس هستیم اما ساختار کلی آن که موضوع پوشیدگی و آراستگی آن است، حفظ شده و خدشه ای به آن وارد نشده است.
این لباس یکی از زیباترین و پوشیده ترین پوشش هایی است که به نوشته سیاحان در سفرنامه هایشان، در بین مردم دنیا کم نظیر است؛ به طوری که این لباس در چندین جشنواره مختلف بین المللی مقام اول را از لحاظ پوشش، زیبایی و تنوع طرح به خود اختصاص داده است.
جنس و نوع بکار رفته در پوشاک و حتی تعداد آنها در هر منطقه با شرایط و عوامل طبیعی مطابقت دارد، به طوری که در هر فصلی از سال پوشاک ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرد و بلندی و کوتاهی لباس و رنگ آنها در ارتباط مستقیم با نوع آب و هوایی است.
به عقیده کارشناسان، لباس از بارزترین نمادهای فرهنگی، مهم‌ترین و مشخص‌ترین مظاهر قومی و همچنین از سریع الانتقال‌ترین نشانه‌های فرهنگی است که به سرعت تحت تاثیر پدیده‌های فرهنگ‌ پذیری در بین جوامع گوناگون انسانی قرار می‌گیرد.
لباس همواره نشانگر بخش عظیمی از نیازهای مادی و معنوی انسان‌ها بوده که دانش فرهنگی و تصورات و تفکرات و جهان‌ بینی یک گروه قومی را نشان می‌دهد.
کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جوانرود در این ارتباط می گوید: پوشش محلی و لباس کُردی جزیی از فرهنگ مردم این شهرستان است که قدمت آن به گذشته های دور بر می گردد.
مسعود رضایی با بیان اینکه قدمت لباس کُردی به قدمت خود مردمان کُرد بر می گردد، افزود: اگر بخواهیم به به تصویری از قدیمی ترین لباس کردی اشاره کنیم گویاترین تصاویر نقش برجسته دوران هخامنشی است.
رضایی یادآور شد: تنوع در لباس کُردی در دهه های اخیر رو به فزونی گذاشته است تا جایی که لباس مورد استفاده بخصوص در لباس های زنانه تفاوت های زیادی با ۱۰۰ سال پیش پیدا کرده است.
یکی از خیاط های کُردی دوز شهر جوانرود که مدیرعامل کانون کمیسیون بانوان فرمانداری می باشد، نیز گفت: مدت ۱۰ سال پیش کار خیاطی لباس های کُردی انجام می دهم و این کار را با گذراندن دوره های آموزشی در آموزشگاه ها یاد گرفته ام.
طلیعه نادری افزود: اصلی ترین مدل های لباس کردی جوانرود، سقزی و کُردی سورانی است که اکنون به واسطه درخواست مشتری مدل های دیگری به آن اضافه می شود.
وی عروسکی، پیش عصایی، شال و کمربند، لنگری کله قندی و شاپرکی را از انواع دیگر این مدل ها عنوان کرد.
این خیاط جوانرودی یادآور شد: هرچند خودم بیشتر دوختن مدل کُردی را می پسندم اما مدل های متنوعی به بازار آمده است و سلیقه مشتریان را تغییر داده به همین دلیل برخی مدل های کنونی به تاسی از مدل های بیگانه گرفته شده است.
شهرستان جوانرود با ۷۴ هزار نفر جمعیت در ۸۶ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید