جامعه

داستان سر به مهر گنج دریاچه تخت سلیمان

تا کنون چیزی درباره گنجینه پنهان در اعماق دریاچه تخت سلیمان تکاب شنیده اید؟ گفته می‌شود شهری در زیر این دریاچه وجود داشته که اشیای گرانبهایی در آن مانده و کسی تا کنون به آن دست نیادته است.

با ما باشید تا جالب‌ترین داستان‌ها در مورد افسانه گنج دریاچه اسرارآمیز تخت سلیمان را برایتان نقل کنیم.
گنجینه کوروش هخامنشی
شاید دورترین واقعه تاریخی که اشاره به وجود اشیای قیمتی در دریاچه دارد مربوط به دوران کورش پادشاه هخامنشی باشد. گفته می‌شود که در سال ٥٤٧ قبل از میلاد، این پادشاه مقتدر پس از غلبه بر پادشاه لیدیه به نام کروسوس، وی را به ایران آورد ولی به هنگام آوردن او به ایران، کوروش خزانه اشیای قیمتی او را گرفت و به عنوان نذر در آب دریاچه مقدس تخت سلیمان انداخت.
گنجینه اشکانی
در داستانی دیگر آمده که سردار رومی به نام آنتونیو، در سال ٣٦ قبل از میلاد قلعه تخت سلیمان، را محاصره کرد. درمیان این محاصره و کشمکش‌هایی که درطول آن به وجود آمد، نگهبانان آتشکده مقدس در زمان احساس خطر و وجود امکان سقوط قلعه، اشیای قیمتی موجود در آتشکده و معبد را به داخل دریاچه می‌انداختند تا هم کسی به آنها دسترسی نداشته باشد و هم نذری برای حفظ آنها از دشمن به شمار آید.
گنجینه ساسانی
خسرو پرویز، پادشاه ساسانی با هراکلیوس پادشاه روم همواره در جنگ بود. نیروهای روم شرقی پس از کشمکش‌ها و جنگ‌های بسیار توانستند قلعه تخت سلیمان را در ٦٢٤ میلادی تصرف کنند. پیش از تصرف کامل تخت سلیمان، نذورات و گنج‌های موجود در آتشکده، توسط موبدان به دریاچه ریخته شد تا دشمن به آنها دسترسی پیدا نکند.
موبدان زرتشتی معتقدند این دریاچه به الهه آب‌ها به نام ناهید یا آناهیتا تعلق دارد و ریختن اشیای نذری به داخل آن کاری مرسوم بوده است. این کار به منظور حفظ این اشیا به وسیله صاحب آن صورت می‌گرفت و امری جایز تلقی می‌شد.
انگشتر سلیمان نبی
بحث‌برانگیزترین گنجی که ممکن است در کف دریاچه وجود داشته باشد انگشتر حضرت سلیمان است. براساس باورهایی بومی، کل مجموعه تخت سلیمان توسط نیروهایی ماورایی ساخته شده است که از حضرت سلیمان فرمان می‌بردند. وی انگشتری در دست داشت که تمام قدرت خود را از آن می‌گرفت. داستانی وجود دارد که می‌گوید شیطان توانست به انگشتر دست پیدا کند و آن را به درون دریاچه بیندازد تا بتواند بر تخت سلیمان تکیه زند.
پس از این واقعه شیطان با ظاهر سلیمان بر تخت نشست و فرمانروایی کرد. برخی بر این باورند که سلیمان نبی هرگز به این انگشتر دست پیدا نکرد؛ اما تعابیر دیگری در این میان آورده شده است که می‌گوید سلیمان توانست انگشتر را از شکم یک ماهی که آن را خورده بود بیرون آورد و شیطان را شکست دهد.
خیال خام
جالب است بدانید در هیچ یک از ادوار تاریخی نشانی از پیدا شدن این گنجینه‌ها مشاهده نشده است و با توجه به اینکه طول و عرض دریاچه ١١٠ در ٨٠ متر و ارتفاع آن ٣ هزار متر از سطح دریا است لذا با توجه در دسترس نبودن عمق دریاچه و عدم جستجوی مناسب، به سختی می‌توان انتظار داشت که هنوز هم بتوان نشانی از آن شهر و گنج‌هایش پیدا کرد.
تا کنون انسان های زیادی به طمع رسیدن به گنج دل به دریای خوفناک دریاچه سلیمان زده اند، اما عمق زیاد دریاچه که در نقطه جوشان خود به ١١٢ متر می رسد و حتی امکان غواصی را بعد از عمق ٤٠ متر ناممکن می سازد به این خیال ها خاتمه داده و متاسفانه در نزدیکی مجموعه به قبرهای خالی کسانی برمی خوریم که با بی توجهی به تابلوهای متعدد شنا ممنوع به داخل دریاچه شیرجه زده اند و هیچ گاه نه خودشان و نه جسدشان بر نگشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا